неделя, 28 декември 2008 г.

Build a customizable RSS feed aggregator in PHP

Това ме изчакваше bookmark-нато почти цяла година, но все пак си дочака реда. Статията представлява tutorial за изграждането на RSS Feed Aggregator с PHP, с помощта на cURL и SimpleXML extension-ите. Крайният резултат трудно би имал приложение в този му вид, но може да послужи за основа на доста по-разширен и по-функционален агрегатор на feed-ове. Иначе обяснението е доста подробно и кодът е богато коментиран, така че целият tutorial да си изпълни идеално задачата.

>> "Build a customizable RSS feed aggregator in PHP", Senthil Nathan, 22.01.2008, @IBM DeveloperWorks

събота, 27 декември 2008 г.

Create an Amazon Books Widget with jQuery and XML

Как да създадеш widget с книги от Amazon като този с лекота с помощта на jQuery - в tutorial на Brian Reindel за Nettuts. Tutorial-ът не е директно вързан с API на Amazon.com, а разчита на готов XML с данните, но е удобен да демонстрира как се постигат ефекти като на примерния widget, иначе по същия начин би могло да се направи и с друг тип данни.

Основното е javascript кодът, използващ jQuery библиотеката; останалото е съвсем чисто и опростено.

>> "Create an Amazon Books Widget with jQuery and XML", Brian Reindel, 15.12.2008, @Nettuts

петък, 26 декември 2008 г.

Extending jQuery’s selector capabilities

В статия с много примери James Padolsey демонстрира как могат да се разширят селекторните възможности на jQuery библиотеката, давайки и идеи за такива полезни нови селектори.

>> "Extending jQuery’s selector capabilities", James Padolsey, 11.12.2008, @James Padolsey's blog

Raphaël - JavaScript Library

В последно време все по-често попадам на с ентусиазъм споменавания на JavaScript библиотеката Raphaël, разработвана от Dmitry Barnovskiy.

Основното й умение е лекотата за използване на векторна графика в уеб, на базата на SVG и VML, като напълно се подържа от основните популярни браузъри - Firefox 3.0+, Safari 3.0+, Opera 9.5+ и Internet Explorer 6.0+. Пакетираната версия на библиотеката е 23 KB. Хвалят я и за бързината й.

Характерно е, че ако някоя функционалност не се подържа от някой от големите браузъри, то тя не се имплементира в библиотеката - докато тази дупка не се запълни.

На сайта на библиотеката има налични различни демота, които демонстрират какви ефекти и с каква лекота могат да бъдат постигнати с нея. Налична е и сравнително кратка, но като че добра документация.

>> "Raphaël - JavaScript Library", Dmitry Barnovskiy

Best Practices for Speeding Up Your Web Site

Доста подробна статия на Yahoo! Developer Network, разглеждаща и насочваща към 34 различни добри практики за оптимизиране зареждането на уеб страници.

В добавка върви и специален Firefox add-on - YSlow - който надгражда Firebug, добавяйки във Firebug прозореца нов таб за отчитане на неоптимизираните за зареждане компоненти на страницата, като вади съвети за оптимизиация и насочва към съответните пасажи от горната статия за помощ.

>> "Best Practices for Speeding Up Your Web Site", @Yahoo! Developer Network
>> "YSlow for Firebug", @Yahoo! Developer Network

четвъртък, 25 декември 2008 г.

Save Some Cash: Optimize Your Browser Cache

Бележки по как работи кеширането на уеб страници и компонентите им от страна на браузъра и как може да бъде оптизмирано - от SitePoint.

>> "Save Some Cash: Optimize Your Browser Cache"Wayne Shea, 18.12.2008, @SitePoint

Flexible Fuel: Educating the Client on IA

За информационната архитектура (Information Architecture) на един уеб сайт и разбирането на значението й от страна на клиента и за важността й за изпълнението на проекта - в статия от ALA #273 Keith LaFerriere анализира и представя структурата на отделните елементи в нея в отделните фази от проекта, заинтересованите лица и крайните продукти (deliverables).

Добре структурирана и информативна - статия, която би била полезна да се връща от време на време към нея човек, за да си даде по-добра сметка какво е липсвало за поредния проект и какво може да се подобри за следващия.

IA is about selling ideas effectively, designing with accuracy, and working with complex interactivity to guide different types of customers through website experiences. The more your client knows about IA’s processes and deliverables, the likelier the project is to succeed.

>> "Flexible Fuel: Educating the Client on IA"Keith LaFerriere, 02.12.2008, @A List Apart

събота, 29 ноември 2008 г.

How to Mimic the iGoogle Interface

Един чудесен tutorial за как да постигнем интерфейс като този на iGoogle - страница с widget-и, които могат да се разместват, да се настройват, да се свиват и премахват - с помощта на jQuery, поднесен от едва 18-годишния James Padolsey. Демо от автора може да се види тук, а самият tutorial е чудесно документиран и със свободен за сваляне целия сорс код.


Скоро след публикуването му към него има допълнение - добавено съхраняване на настройките в cookie, през което да се зарежда вече променената от потребителя схема след повторно отваряне на страницата - на блога на James.

сряда, 29 октомври 2008 г.

The full guide to mailto links!

"mailto:"-линковете - познаваме ли ги достатъчно добре? В един такъв линк можем да вкараме всичко, което ни е нужно като стойности по подразбиране - множество получатели, subject, cc:, bcc:, тяло на съобщението с нови редове в него - повече от Joost de Valk в блога му yoast.com/blog.

>> "The full guide to mailto links!", Joost de Valk, 28.10.2008, @yoast.com/blog

неделя, 26 октомври 2008 г.

Everything You Know About CSS Is Wrong

Всъщност това е едноименното заглавие на книгата на Rachel Andrew и Kevin Yank, откъс от която е статията. Самата статия фокусира върху идеята и реализацията на CSS Tables функционалността, която с включването в rendering engine-а на IE8 вече се подържа от всички водещи браузъри.
Как се използват CSS таблиците, илюстрирано с хубави примери - в откъса от книгата на Rachel Andrew за Digital Web Magazine.

>> "Everything You Know About CSS Is Wrong", Rachel Andrew, 21.10.2008, @DigitalWeb Magazine

понеделник, 22 септември 2008 г.

The Power User's Guide to Google Chrome

С навлизането в употреба на Google-ския последен проект - браузърът Chrome - все още много негови функционалности остават скрити за обикновения потребител. Тук на помощ идват статии като тази, която си поставя за цел за изровичка възможностите на браузъра и да ги направи достъпни. Полезно. С много линкове към различни ресурси за още по-детайлно разглеждане на много от възможностите на Chrome.

>> "The Power User's Guide to Google Chrome", Gina Trapani, 08.09.2008, @lifehacker

неделя, 17 август 2008 г.

Supporting IE with conditional comments

За Internet Explorer и хаковете, за т.нар. conditional comments - въведение именно на Microsoft-ския браузър, но възможностите, които дават те - като алтернатива на хаковете върху индивидуалните CSS правила - плюсове и минуси.

>> "Supporting IE with conditional comments", Bruce Walson, 07.08.2008, @DevOpera

четвъртък, 7 август 2008 г.

Take Command with Ajax

Another one Ajax tutorial - с преглед на основите на Ajax и изваждането на универсална обработваща Ajax заявки javascript функция и последващ интересен tutorial за изграждането на WebConsole Application - една нова статия от работещият в Yahoo Стоян Стефанов.

>> "Take Command with Ajax", Stoyan Stefanov, 16.07.2008, @SitePoint

вторник, 5 август 2008 г.

Mining the SitePoint CSS Reference

CSS Reference-а на SitePoint е чудесен справочник за CSS, който може да бъде от полза в най-различни ситуации. Но дори и авторите в SitePoint продължават да научават нови неща за CSS от него - Andrew Tetlaw публикува в блога на SitePoint за набор от такива интересни и на вид нестандартни особености, на които се е натъкнал, ровейки се в reference-а.
За какво всъщност представлява задаването на проценти за top padding-и и margin-и, при vertical-align, при background-position декларациите; за подаването на множество стойности на една text-decoration декларация; за table-layout и самите понятия "декларация" и "правило" - в тази любопитна статия.

>> "Mining the SitePoint CSS Reference", Andrew Tetlaw, 05.08.2008, @SitePoint Blogs

събота, 2 август 2008 г.

Google PageRank: What Do We Know About It?

Една обстойна статия за какво представлява Google Page Rank показателят, как се определя и какво е значението му - резултат от задълбочен research.

>> "Google PageRank: What Do We Know About It?", 05.06.2007, @Smashing Magazine

неделя, 6 юли 2008 г.

Getting Out of Binding Situations in JavaScript

Малко по-встрани от типичната насока на статиите, A List Apart #262 отстъпва от дизайнерските теми и единият поглед е към JavaScript Bindings. Защо се появява нуждата и как да разрешим една такава ситуация с помощта на binding, както и различните варианти за това са темата в статията на Christophe Porteneuve.

>> "Getting Out of Binding Situations in JavaScript", Christophe Porteneuve, 01.07.2008, @A List Apart

неделя, 29 юни 2008 г.

Firefox 3: What's New, What's Hot, and What's Not

След като истерията около излизането на новата финална версия 3 на браузъра Firefox на Mozilla леко стихна, има място да открием трезво какво ново ни предлага FF3. В една много обстойна и обхващаща статия за SitePoint Fabio Cevasco се опитва да ни представи точно това - новото във Firefox 3 за обикновените потребители, за дизайнери, разработчици, etc.
Не случайно статията събира пълния потребителски ранг 10/10 дотук - близо 2 седмици след публикуването й.

>> "Firefox 3: What's New, What's Hot, and What's Not", Fabio Cevasco, 17.06.2008, @SitePoint

неделя, 15 юни 2008 г.

Opera 9.5 - the next generation of web standards

Може би все още много хора незаслужено подценяват потенциална на уеб браузъра Opera - новата версия 9.5, излезнала финално само преди дни, има за цел да опровергае тези нагласи.

През последните години Opera остава като че в сянката на Firefox. Арсеналът на новата версия обаче в пълна силна може да се противопостави на продукта на Mozilla. А в много отношения - примерно, с поддържането на новите уеб стандарти - дори е пред него.

Пълна поддръжка на HTML 4.01, XHTML 1.1, CSS 2.1, SVG 1.1 и последните версии на JavaScript, а също и значителна такава на HTML 5 и CSS 3.0, успешно преминаване на Acid тестовете 1 и 2 и 83% резултат на Acid 3 - Opera изглежда най-напред в поддържането на стандарти от всички популярни браузъри.

В статията си за представянето на новия браузър Chris Mills от екипа на Opera предлага и много примери, илюстриращи различни CSS 3, HTML 5 и SVG 1.1 feature-и, както и много полезни линкове.

Потенциалът пък на новия developer-ски инструмен Dragonfly, неотстъпващ по нищо на до скоро незаменимия Firebug, вече беше представен преди.

>> "Opera 9.5 - the next generation of web standards", Chris Mills, 12.06.2008, @Dev.Opera

събота, 14 юни 2008 г.

MooTools 1.2: It's Official!

От екипа на MooTools официално обявиха новата стабилна версия 1.2 на популярната JavaScript библиотека - след година разработване и още половин година в beta версии.

Неотстъпващи от навиците си, разработчиците на MooTools изцяло са пренаписали API-то на библиотеката, като новата версия е несъвместима с предната стабилна 1.1, но все пак е изграден слой за съвместимост, който да позволи един по-лесен ъпдейт.

Направена е и стъпка в хранилището на кода - от Subversion крачката е към все по-набиращата популярност Git, благодарение на която е осигурена възможност за fork-ване от всеки, а в по-късен етап даден fork може да бъде смесен с главния клон или да се развие като независима версия. Създадено е и отделно хранилище специално за плъгини.

Промяна има и в използваната от проекта bugtracking система - вместо Trac на преден план е вече Lighthouse.

Доста промени около MooTools определено.. На пръв поглед непрекъснатите такива би трябвало да се отразят негативно като отношение от потребителите и външните разработчици - но все пак всяка промяна в случая влиза с определена цел, която core екипът си е поставил.

>> "MooTools 1.2: It's Official!", Michelle (The MooTools team), 12.06.2008, @MooTools blog

понеделник, 2 юни 2008 г.

The PHP Benchmark

Замисляте ли се за бързодействието на PHP кода, който пишете?

"The PHP Benchmark" е един проект на Chris Vincent, показващ експерименти "на живо" именно с бързодействието на различни реализации на различни PHP use cases.

And don't miss the note:

"You must keep in mind to refresh this page a few times to "catch" the right result. The numbers change sometimes drastically during each refresh. I assume that this is because of PHP's memory garbage collector that drops in randomly and also other processes that run on this machine have an influence."

>> "The PHP Benchmark", Chris Vincent
>> "PHPBench.com: Live PHP benchmarks, demystifying "best practices"", Akash Mehta, 02.06.2008, @SitePoint Blogs

събота, 24 май 2008 г.

Two Hidden Features New in Firefox 3

Firefox 3 е все по-близо до финална версия и съответно много по-голяма популярност и ползваемост. Доста неща се изписаха и изговориха за новите feature-и на версия 3 на популярния браузър - но от гледна точка на уеб разработчиците и уеб дизайнерите има и още неща, които като че останаха "скрити" дотук.

Kevin Yank се спира на две такива в статия за блога на SitePoint - Soft Hyphens и Inline Blocks.

>> "Two Hidden Features New in Firefox 3", Kevin Yank, 22.05.2008, @SitePoint Blogs

петък, 23 май 2008 г.

Handoff (или как дизайнери и разработчици работят заедно)

Темата, подхваната от Dave Shea е интересна; всъщност, идеята й е да породи дискусия - и го прави, в коментарите под статията.

Въпросът е - как работят заедно дизайнери и разработчици - кой каква част върши, занимават ли се дизайнерите с "рязане" на HTML/CSS или предоставят просто PSD файлове, а разработчиците поемат тази част, докъде стига достъпа на дизайнерите, "бъркат" ли в кода, темплейтни системи, или пък на практика притежават HTML/CSS/image директориите в един уеб проект.. И много, и много.. Споделен опит, който би бил любопитен на всеки "замесен", сигурен съм.
Enjoy!

>> "Handoff", Dave Shea, 22.05.2008, @mezzoblue (Dave Shea's blog)

четвъртък, 22 май 2008 г.

Firebug 1.2b1

Firebug 1.2 пристъпи отвъд своя alpha период - първата beta версия на може би най-ценната за разработчиците приставка за Firefox е вече достъпна.

>> "Firebug 1.2b1", 22.05.2008, @Firebug Development Blog

неделя, 18 май 2008 г.

Improve Your Page Performance With Lazy Loading

"Lazy Loading" е метод за оптимизация на зареждането на уеб страници с много client-side функционалност, изградена върху JavaScript, в тях. В основата е заместване на методите на JavaScript обектите със stub-ове и извикване на действителните такива при "поискване" от страна на потребителя или просто отложено. Методът е на базата на Ghost - имплементация на Proxy шаблона.

В статия за Digital Web Magazine Jakob Heuser обяснява идеята за "Lazy Loading" и илюстрира с конкретни примери на базата на 3 различни JavaScript библиотеки - Dojo toolkit, YUI и JIT.

>> "Improve Your Page Performance With Lazy Loading", Jakob Heuser, 06.05.2008, @Digital Web Magazine

Introduction to Opera Dragonfly

Firebug направи революция сред уеб разработчиците с появата си и издигна Firefox като браузър-фаворит за повечето. Тогава се усети и нуждата за подобни инструменти за другите браузъри.

След Opera developer tools Opera Dragonfly е новият отговор на Opera общността - все още в alpha версия и изискващ версия на браузъра 9.5 (която пък все още е в beta), но нещо наистина обещаващо - оценка на базата на представянето на инструмента от страна на Chris Mills от екипа на Opera и основен автор в Dev.Opera.

>> "Introduction to Opera Dragonfly", Chris Mills, 06.05.2008, @Dev.Opera

P.S. За още по-дълбоко навлизане в Dragonfly - "Opera Dragonfly Architecture" е друга статия от разработчиците на Opera.

петък, 16 май 2008 г.

Google Doctype

Стартира една нова Google инициатива - Google Doctype - отворена енциклопедия за уеб разработчици от уеб разработчици - на адрес code.google.com/doctype/.

Търсена цел е натрупването на наистина полезни документи, статии и references на теми като web security, JavaScript DOM manipulation, CSS tips and tricks, и други - и с марката Google зад гърба едва ли има съмнение, че това ще бъде постигнато.

Любопитен и ценен момент е, че цялата енциклопедия е вързана през SVN, откъде във всеки един момент могат да бъдат следени промените.

>> "Google Doctype - Documenting the Open Web", A Google Code Project

вторник, 13 май 2008 г.

Useful in-browser development tools for PHP

Една инспирирана кратка статия за debugging вариантите за PHP - с много линкове и посоки.

>> "Useful in-browser development tools for PHP", Troels Knak-Nielsen, 13.05.2008, @SitePoint Blogs

вторник, 6 май 2008 г.

Extending The JavaScript Date Object with User Defined Methods

JavaScript обектът Date намира много приложения. В много отношения, обаче, вградените методи и атрибути го ограничават.
В статия за Digital Web Magazine Lawrence O'Sullivan представя различни раширения на обекта, изграждания върху неговия prototype обект, като посочва и предимствата на това пред дефинирането на глобални функции, които да вършат същото нещо. Към примерите и пълния JS пакет код върви и демо с приложенията на различните разширени методи.

>> "Extending The JavaScript Date Object with User Defined Methods", Lawrence O'Sullivan, 04.03.2008, @Digital Web Magazine

Google TV Ads Demo

Услугата на Google за рекламни спотове в специални рекламни карета в най-различни телевизионни програми в САЩ вече излиза от своя beta стадий и става свободно достъпна. Едва ли в близко време ще видим подобно нещо и у нас, но все пак е ценен погледът как нещата се случват на запад.
>> Едно интересно demo филмче от Google за как се работи с услугата.

A Safer Way to Search

Yahoo! Search се съюзява с McAfee - благодарение на антивирусната технология SiteAdvisor, сайтовете, маркирани в антивирусната база като злонамерени и инсталиращи злонамерен софтуер със самото им посещение, ще отпаднат от резултатите от търсене в Yahoo! Search, а тези, които крият рискове от опасни download-и или споделяне на email базата, ще бъдат специално маркирани в резултатите.
Една ценна стъпка към общата идея - безопасно търсене в Интернет.
Спокойно можем да очакваме подобна стъпка и от Google в най-скоро време.

>> "A Safer Way to Search", Yahoo! Search Team, 05.05.2008, @Yahoo! Search Blog

неделя, 4 май 2008 г.

Introduction to Django: Helping Perfectionists With Deadlines

Django е web framework на базата на езика Python. С автоматично генериран администраторски интерфейс, MVC архитектура, object-relational mapper, удобна темплейтна система, гъвкава модулност, елегантно напасване на URL-тата, развита caching система, вградена многоезичност - Dan Ellis ни въвежда в Django с една съвсем friendly статия и с полезни връзки към нея.

>> "Introduction to Django: Helping Perfectionists With Deadlines", Dan Ellis, 22.04.2008, @Digital Web Magazine

събота, 3 май 2008 г.

7 Ways Your Page May Be Described in the SERPs

За мястото на meta-description tag-а и как големите search engines - конкретно Google и Yahoo Search - взимат текста-описание за намерените в резултатите им (SERPs = Search Engine Result Pages) линкове.

>> "7 Ways Your Page May Be Described in the SERPs", Jill Whalen, 12.12.2007, @High Rankings

петък, 2 май 2008 г.

SEO for Newspapers

Newspaper SEO - дъвкана и предъвквана тема, със спецификата на новинарските сайтове и постоянната борба за вмъкване по-нагоре в резултатите на Google. И все пак една интересна статия на Joost de Valk в неговия SEO Blog - с много полезни съвети, "за изчистване на картинката". Check it out!

>> "SEO for Newspapers", Joost de Valk, 22.02.2008, @SEO Blog

понеделник, 28 април 2008 г.

Creating More Using Less Effort with Ruby on Rails

"A List Apart" #257 е посветен на темата Ruby on Rails - с насоченост към незапознатите с Ruby и Rails - програмисти от други езици и платформи, дизайнери, etc.
И въпреки основната идея за framework-а, "Getting Started with Ruby on Rails" на Dan Benjamin не ми дойде никак привличащо - може би заради подхода и начина на поднасяне - за един уеб дизайнер / front-end developer може би представянето би било ок.
Затова пък "Creating More Using Less Effort with Ruby on Rails" на Michael Slater изпълни целта си - да успокоя дишането и да затвърдя представата си за Rails по един смислен начин. Затова и това второ заглавие го оставям и като заглавие на поста.

>> "Getting Started with Ruby on Rails", Dan Benjamin, 22.04.2008, @A List Apart
>> "Creating More Using Less Effort with Ruby on Rails", Michael Slater, 22.04.2008, @A List Apart

събота, 26 април 2008 г.

CSS Gradients, Transforms, Animations, and Masks

Интересни нови CSS възможности анонсира WebKit (използван като rendering engine в браузъра Safari и версията за iPhone) - до няколко месеца се очаква те да влезнат и в използващите WebKit браузъри. CSS Gradients, CSS Transforms, CSS Transitions, CSS Masks - определено интересни добавки за всеки уеб дизайнер, които са в състояние да провокират много идеи.
Разбира се, първите реакции не спестяват връщането 10 години назад в борбата между Microsoft и Netscape с въвеждане на множество специфични само за техните си браузъри функционалности в HTML. И все пак - някои от идеите на WebKit имат място и в уеб стандартите и бъдеща имплементация във всички най-използвани браузъри.

>> "CSS Gradients, Transforms, Animations, and Masks", Kevin Yank, 25.04.2008, @SitePoint Blogs

събота, 19 април 2008 г.

The 2008 Gmail Appeal

Email Standarts Project е проект, целящ да се постигне стандартизиране на уеб поддръжката и accessibility в различните e-mail клиенти - хаосът, който стряска уеб дизайнерите на сън. А този хаос е пълен - дори сред най-използваните пощенски услуги, като тази на Google - Gmail. Статусът на Gmail пред погледа на стандартизиращия проект е доста отчайващ - стиловете, включвани през html header-а на писмото, напълно се игнорират; освен това автоматично се чистят id и class атрибутите на html елементите, а inline стиловете са силно ограничени.

Ситуацията е родила една видео форма на призив към разработчиците на Gmail, която е способна да породи състрадание към уеб дизайнерите на HTML мейли във всеки. "И дизайнерите са хора", "Вие можете да им дадете шанс"..

И резултат явно е имало много скоро след това - ефектът на изкривените от ужас дизайнерски физиономии от видеото е достигнал до екипа на Gmail - вероятно има място за продължение..

>> "The 2008 Gmail Appeal", @email standarts project

Accessible Data Visualization with Web Standards

Визуализацията на данните намира различни измерения онлайн в днешно време. Ефектна такава, представяща вграждане на диаграми в навигация, може да бъде постигната и на базата на уеб стандарти като HTML и CSS, и то запазвайки семантичната цялост на данните, така че те да бъдат достъпни и дори без поддръжка на CSS - Wilson Miner представя прости техники за постигане на това в статия за "A List Apart".
За какви резултати става дума - хвърлете поглед на страницата, събрала трите резултатни chart-ове от tutorial-а.
Tricky!

>> "Accessible Data Visualization with Web Standards", Wilson Miner, 08.04.2008, @A List Apart

Tomorrow's CSS Today: 8 Techniques They Don't Want You To Know

Все по нови advanced CSS features (CSS 2.1, CSS 3) навлизат в новите версии на уеб браузърите, а оттам и засилват актуалността си. През цялото време стои проблемът, обаче, за неподдържането им от по-стари, но все още доста използвани браузъри (като IE6, например).
Но има CSS техники, които имат значително покритие и полезност, а използването им спрямо неподдържащи ги браузъри няма отрицателен ефект върху потребителя - няколко такива разглежда Tim Wright в статия за SitePoint:
- Attribute selectors
- Child selector
- :first-child pseudo-class
- :first-line pseudo-element
- :first-letter pseudo-element
- Multi-column layout
- Border Radius
- :target

>> "Tomorrow's CSS Today: 8 Techniques They Don't Want You To Know", Tim Wright, 09.04.2008, @SitePoint

Location-based publishing and services

Още един поглед към гео-координатите и вграждането им на най-различни места - уеб сайтове, обикновен текст, microblogging, фотографии и фото web-services - все по-навлизащи и намиращи своето място. Една интересна статия, разглеждаща различните формати за съхраннение на гео-координати в различни среди, и предоставяща огромен набор от полезни линкове - за който има или придобие интерес четейки. За HTML Meta таговете, EXIF данните връху фотографиите, GPX, геотагването, Location Nanoformat-а при микроблогването, geo микроформатите в HTML и различните им разновидности и комбинации.. И "The Future of GEO". Enjoy!

>> "Location-based publishing and services", Premasagar, 17.04.2008, @Dev.Opera

неделя, 13 април 2008 г.

Take Control of Your Maps

Google Maps са се наложили като дълбока асоциация при споменаването на онлайн географски карти, като че. Но се оказва, че има и Open Source решения, върху които може да се изградят такива карти, и в същото време да са много по-управляеми във всяко едно отношение. В статия в последния брой на "A List Apart" (08.04.2008) Paul Smith хвърля поглед към какви възможности има в това отношение - и на база собствения опит с такива. За т.нар. Map Stack, мястото на всеки един слой от него в едно приложение с онлайн географски карти, наличните open source решения за всяко едно от въпросните.. - интересна статия.

>> "Take Control of Your Maps", Paul Smith, 08.04.2008, @A List Apart

P.S. А ето че благодарение на тази статията открих проекта OpenStreetMap ("The Free Wiki World Map") - нещо като свободно wiki, само че на географски карти. И се оказва, че София я има съвсем подробно описана там. Enjoy!

неделя, 6 април 2008 г.

The Web Beyond the Desktop

Развитието на технологиите и все по-разнообразните начини за достъпване на web поставят нови нужди и предизвикателства по отношение на представянето на уеб сайтовете. Едно по-различно мислене е нужно за изграждането на достъпни през различни устройства сайтове; а може би и нови уеб елементи за потребителския интерфейс. Предизвикателството, поведено от мобилните телефони и iPhone-ите, насочва към доста размисъл.

Една интересна статия на Dave Shea, стъпила върху презентацията му с John Allsopp от конференцията Web Directions North през юнуари 2008 - "Where's Your Web At?".

>> "The Web Beyond the Desktop", Dave Shea, 01.04.2008, @Digital Web Magazine

петък, 4 април 2008 г.

New Graphing Options: By Week and By Month

Нови feature-и са вкарали от Google в особено полезния си инструмент за анализ на трафика в сайтовете Analytics - възможност за разглеждане графиките с избор на единица да е седмица или месец. Доста полезна опция за анализ на развитието на един сайт - good job!

>> "New Graphing Options: By Week and By Month", Jeff Gillis, Google Analytics Team, 03.04.2008, @Google Analytics Blog

четвъртък, 3 април 2008 г.

CSS Compatibility and Internet Explorer

Една схема на поддържането на CSS стандартите в различните версии на браузъра Internet Explorer - от 5.0 до предстоящата версия 8 - публикувана в MSDN Library от Microsoft.

>> "CSS Compatibility and Internet Explorer", @MSDN Library

събота, 29 март 2008 г.

OpenX Beta Testing Programme - What's new in OpenX 2.5 beta?

Още на времето под формата на PhpAdsNew беше нещо изключително, като ads delivering system; после затвърди посоката и увереността по пътя на Openads; а сега.. най-популярната ads system, в която преди време Google инвестираха солидна сума за подкрепа, от скоро носи наименованието OpenX - но не наименованието е съществено. Пуснатата днес beta (2.5) версия предоставя един изключителен списък от нови feature-и - и изключителното му е това, че като че е събрал едва ли не пълния списък от нещата, които до неотдавна можеха да бъдат посочени като слаби страни. Няма нужда да ги изреждам.. - те просто са там и трябва да се видят и преценят.
Needs testing..

>> "OpenX Beta Testing Programme - What's new in OpenX 2.5 beta?", OpenX, 28.03.2008
>> "OpenX 2.5 Beta - Complete new features list"

И все пак де:
- ново OpenX API, предоставено на разработчиците - със сигурност ще разгърне неимуверно интегруемостта и надграждането на системата - какво ли ни очаква там (с уговорката - стига API-то да е добро - но не се съмнявам, че ще е);
- single page call ad tag - само 1 заявка за неограничения брой банери, зареждани на 1 страница - вместо досегашното "всеки банер със собствена заявка";
- разширени възможности за таргетиране;
- подобрена система за потребителски достъп;
- логове на потребителската активност в системата;
- пълна поддръжка на PostgreSQL;
- пълна поддръжка на UTF-8;
- dashboard

Кажи нещо?

събота, 22 март 2008 г.

Designing for the Mobile Web

В още една статия, този път за SitePoint, специализиралият се в разработване и консултиране на сайтове за mobile web Brian Suda въвежда в темата - с основни насоки и напътствия.

>> "Designing for the Mobile Web", Brian Suda, 12.03.2008, @SitePoint

събота, 15 март 2008 г.

Making Sitemaps Easier to Manage and Scale

Една стъпка напред в управлението на sitemap за уеб сайтовете - вече не е нужно sitemap файла за даден уеб сайт да е разположен на същия сървър, а url-то му може да бъде посочено в robots.txt файла за сайта. Любопитното в случая е, че около тази идея се обединяват тримата големи - Google, Yahoo! и Microsoft - които едновременно въвеждат поддържането й и така на практика я превръщат в стандарт само с 1 ход.

>> "Making Sitemaps Easier to Manage and Scale", официален анонс на Yahoo! Search, 27.02.2008, @Yahoo! Search Blog
>> "Cross-submissions via robots.txt on Sitemaps.org", официален анонс на Google, 27.02.2008. @Google Webmaster Central Blog
>> "Microsoft to Support Cross-Domain Sitemaps", официален анонс на Microsoft Live Search, 27.02.2008, @Live Search Webmaster Center Blog

сряда, 12 март 2008 г.

The SitePoint HTML Reference Is Live!

След изключително добрия CSS Reference, пуснат през декември 2007 и свободно достъпен за всички от началото на февруари т.г., екипът на SitePoint е пуснал днес и 2-рия тематичен такъв - HTML Reference. Анонсиран от днес, той все още носи beta-та като маркер - т.е. съдържанието подлежи на корекции от страна на читателите - всеки може да остави коментар в тази насока под всяка една страница от reference-а. Предният път beta стадият беше достъпен само за старите потребители на SitePoint - имащите регистрация отпреди анонса; този път обаче всичко е свободно достъпно от самото начало.

Темата може да се струва прекалено тривиална за много хора - и все пак, без да съм се зачел все още, но познавайки нещата, които авторите около SitePoint пишат - препоръчвам!

Очакваме в скоро време и 3-тия справочник от поредицата - този на тема JavaScript - там ще е повече от любопитно какво ще се получи..

Прихванах оттук:
>> "The SitePoint HTML Reference Is Live!", Matthew Magain, 12.03.2008, @SitePoint blogs

вторник, 11 март 2008 г.

Replacing <noscript> with accessible, unobtrusive DOM/JavaScript

Просто един JavaScript трик, демонстриран от Frank M. Palinkas - как да заменим недобре поддържания таг <noscript></noscript> с малко JavaScript код, така че резултатът да работи без значение използвания браузър (някои по-стари браузъри игнорират въпросния таг дори и да не поддържат JavaScript, а и последните стандарти също изключват въпросния).

>> "Replacing <noscript> with accessible, unobtrusive DOM/JavaScript", Frank M. Palinkas, 29.02.2008, @DevOpera

събота, 8 март 2008 г.

Javascript badges powered by JSONP and microformats

Отново за идеята за преносимостта на данните между социалните мрежи и как може да се постигне това - в статия за Dev.Opera Gareth Rushgrove демонстрира своя tutorial за JSONP (Remote JSON) и използването на ufXtract парсера за микроформати като service за извличането на XFN данни (като пример, но с възможност да се полазва за всякакви микроформати).

>> "Javascript badges powered by JSONP and microformats", Gareth Rushgrove, 08.03.2008, @DevOpera

четвъртък, 6 март 2008 г.

Internet Explorer 8 Beta: Download now

И като е настанал удобен момент за интересни анонси, Microsoft анонсираха първата бета версия на новата версия на своя браузър Internet Explorer - IE8. Достъпна за download, засега е предоставена версия на английски език, но в скоро време се очакват такива и на немски и опростен китайски.
Очакват се и много реакции, разбира се.

>> "Internet Explorer 8 Beta: Download now", официален Microsoft анонс, 05.03.2008, @Microsoft.com

Acid3: Putting Browser Makers on Notice, Again.

Третият и последен тест за откриване на празнини в покриването на уеб стандартите от различните браузъри - Acid3 - е анонсиран от WaSP (The Web Standarts Project) тези дни. Новият Acid тест е насочен специално към поддържането на актуалните стандарти на JavaScript (ECMAScript 262) и W3C Document Object Model 2.

>> "Acid3: Putting Browser Makers on Notice, Again", официален анонс на WaSP, 03.03.2008, @The Web Standarts Project WebSite

вторник, 4 март 2008 г.

Microsoft reverses version targeting default

Сагата се обърна. Сигурно империята на разработчиците ликува.. ;)
Microsoft са анонсирали, че обръщат дефолтното поведение на новите rendering режими за следващите версии на своя браузър IE - по подразбиране ще се взима разширеното и най-актуално поддържане на стандартите, а чрез version targeting (и допълнителния meta tag) ще може да се застопори режим на по-стара версия.
Jeffrey Zeldman анализира обрата и връща поглед назад - с линкове към опорните точки в развитието на сагата.

>> "Microsoft reverses version targeting default", Jeffrey Zeldman, 04.03.2008, @Zeldman.com

понеделник, 3 март 2008 г.

XFN encoding, extraction, and visualizations

В предния пост стана въпрос за предоставения от Google Social Graph API. В статия за Dev.Opera Brian Suda се спира доста по-подробно на основата, върху която стъпва въпросното API - микроформатът XFN (XHTML Friends Network). За това какво е XFN, какви стойности може да приема rel атрибутът, чрез който се предоставя, и какво е тяхното значение, външни инструменти за създаване на линкове с вграден XFN, как може да се извличат XFN стойностите - чрез конкретни примери с JavaScript, CSS, XSLT и XPATH, регулярни изрази, както и някои интересни примери за онлайн приложения, използващи връзките, задавани чрез XFN формат - RubHub, XFN Graph, backnetwork и таговите облаци, както и разбира се предоставяните от Google инструменти чрез Social Graph API - една определено добра база за запознаване с XHTML Friends Network микроформата и възможностите му.

>> "XFN encoding, extraction, and visualizations", Brian Suda, 21.02.2008, @Dev.Opera

Your Social Graph: Exploring the Google API

Нови възможности за развитие на онлайн услугите възникват непрекъснато с появата на нови и нови отворени API-та. Поредното от тях - Social Graph API - има стабилна компания като Google зад гърба си, което гарантира сериозно развитие занапред. "Преносимите" социални мрежи са не малко дискутирана тема през последните месеци и то благодарение на развитието на въпросния интерфейс. В "Your Social Graph: Exploring the Google API" Brian Suda въвежда в трите възможни приложения на Social Graph API - Identity Consolidation, Relationship Management и Custom Searching.

>> "Your Social Graph: Exploring the Google API", Brian Suda, 26.02.2008, @Digital Web Magazine

петък, 29 февруари 2008 г.

Get Specific with Your CSS Styles

CSS Cascading Specificity или какви са правилата, по които се определя кой от серия стилове да се приложи върху даден елемент - едно доста добро обяснение от страна на Paul O'Brien, freelance web designer. Полезна статия, изхвърляща всякакви съмнения по темата.

>> "Get Specific with Your CSS Styles", Paul O'Brien, 27.02.2008, @SitePoint

четвъртък, 21 февруари 2008 г.

Mozilla Messaging

В последните месеци се прокраднаха съмнения относно бъдещето на мейл клиента на Mozilla - Thunderbird. Изглеждаше като че няма да има кой да продължи работата по него, да концентрира усилията на общността.
Днес обаче беше официално обявено стартирането на нов проект със сериозна компания и разработчици зад него, който да поеме това чрез себе си - Mozilla Messaging. Продължавайки схемата на работа около Thunderbird до този момент, новата компания си поставя цели да изгради Thunderbird 3 - продукт, който да изтласка още по-напред постигнатото дотук.

>> "Mozilla Messaging Starts Up Operations" - официален анонс на Mozilla Messaging, 19.02.2008

>> "Mozilla Messaging" - анонс на David Ascher, CEO на новия екип, в блога му, 19.02.2008

вторник, 19 февруари 2008 г.

They Shoot Browsers, Don't They? | Version Targeting: Threat or Menace?

Актуалната тема в последния месец сред уеб разработчиците е нововъведението от страна на Microsoft за очакваната следваща версия на браузъра им Internet Explorer (8) - version targeting. Доста дискусии и реакции породи този анонс, ето и още две гледни точки - анализ на британският разработчик Jeremy Keith и на ненуждаещия се от представяне Jeffrey Zeldman - и двата за "A List Apart".

>> "They Shoot Browsers, Don't They?", Jeremy Keith, 19.02.2008, @A List Apart
>> "Version Targeting: Threat or Menace?", Jeffrey Zeldman, 19.02.2008, @A List Apart

неделя, 17 февруари 2008 г.

Greasemonkey: Code Injection is Bliss

Jeff Rudesyle е поредният автор, спрял се на възможностите на extension-а за Firefox Greasemonkey - позволяващ да се вграждат потребителски скриптове, чрез които да се изменя поведението на зарежданите страници. Jeff представя своя tutorial, в който изгражда един такъв скрипт - а резултатът е създаване на drop-down ajax-ирано навигационно меню по рубрики в сайта на Digital Web Magazine - do it yourself!

>> "Greasemonkey: Code Injection is Bliss", Jeff Rudesyle, 12.02.008, @Digital Web Magazine

събота, 16 февруари 2008 г.

What's new in PHP 5.3?

Задаващата се в скоро време версия на PHP - 5.3 - ще включва част от функционалностите, първоначално заделени за версия 6. Ben Balbo прави преглед на въпросните нововъведения, илюстрирани с примери.

>> "What's new in PHP 5.3?", Ben Balbo, 13.02.2008, @SitePoint

jQuery: Easy JavaScript for Designers

Още едно ревю на популярната JavaScript библиотека jQuery - поглед от страна на Alex Walker от SitePoint към лекотата, с която влиза употребата на тази библиотека - удобният и логичен синтаксис.

>> "jQuery: Easy JavaScript for Designers", Alex Walker, 08.02.2008, @SitePoint

неделя, 10 февруари 2008 г.

Creating The Perfect Portfolio

Насочено към дизайнерските портфолиа, Collis Ta'eed проследява моментите, които правят едно такова портфолио успешно. Темата далеч не е атомна физика, но пък простите и все пак ценни идеи са илюстрирани с конкретни примери на наистина вдъхновяващи чужди представяния. Enjoy!

>> "Creating The Perfect Portfolio", Collis Ta'eed, 29.01.2008, @Digital Web Magazine

Build a custom search engine with PHP

Martin Streicher от Linux Magazine представя Sphinx - free open-source SQL full-text search engine, дело на Andrew Aksyonoff.

Sphinx е search engine с огромен потенциал и налични API-та за PHP, Python, Java, Perl и Ruby, които позволяват лесно интегриране в различни среди. Изключително бърза - по отношение на индексиране (до 10MB/s) и търсене (средно 0.1 сек. за колекция от текстови данни с размер 2-4 GB), с висока точност на намираните резултати, много възможности за конфигуриране и филтриране, и т.н.

>> "Build a custom search engine with PHP", Martin Streicher, 31.07.2007, @IBM developerWorks

събота, 9 февруари 2008 г.

Platypus Firefox extension

Друга любопитна джаджа, която ми попадна, е Platypus - extension за Firefox, който позволява модифицирането на уеб страница, отворена в браузъра, но така, че промените, направени веднъж, да стоят там и при следващите отваряния на страницата. Основата на това е запазването на промените като Greasemonkey скрипт, който брауъра зарежда при повторното отваряне.

>> Platypus FF extension page, @mozdev.org

Rewrite the Web with Chickenfoot

Chickenfoot е един от extension-ите на Firefox на много високо ниво. Поставената от създателите му от MIT User Interface Design Group цел е да даде основа за писане на макроси, свързани с поведението на отваряните от браузъра уеб-страници. "Бърника" в дълбочина, по-надълбоко от това, което прави JavaScript, и на практика дава безкрайни възможности за промяна поведението на страниците и техните елементи.
В "Rewrite the Web with Chickenfoot" Bryan Rasmussen въвежда в потенциала на тази джаджа, с конкретни примери и код. И много полезни препратки, разбира се.

>> "Rewrite the Web with Chickenfoot", Bryan Rasmussen, 01.02.2008, @SitePoint

Keeping Your Elements’ Kids in Line with Offspring

Alex Bischoff представя своята JavaScript библиотека Offspring, която спомага използването на псевдо-селекторите в CSS (first-child, last-child, nth-child-#, nth-child-odd, nth-child-even, only-child) като обикновени класове - т.е. правейки ги разбираеми за всички браузъри. Все още поддръжката за тях е доста малка в различните браузъри, а употребата им може да бъде доста полезна в различни ситуации.
Offspring.js има своя страница и в Google Code.

>> "Keeping Your Elements’ Kids in Line with Offspring", Alex Bischoff, 05.02.2008, @A List Apart

Firebug and WebDeveloper Toolbar extension supported by FF3b2

Mozilla Firefox 3 е в своята Beta 2 версия към момента - "посегнах" към него неотдавна и взех да ставам все по-доволен от experience-а, който дава. Всеки уеб разработчик обаче би почувствал много скоро липсата на любими extension-и - с Firebug и Web Developer Toolbar най-отпред на редичката (професионална деформация, какво да се прави).

Та реших най-сетне да хвърля поглед сега какво се случва с тях и няма ли в скоро време да се поддържат и от FF3. Резултатът: и двете имат неофициални версии, които работят и в тази среда!

- В официалния блог за Firebug точно тези дни (05.02.2008) се е появила новина, че разработването на новите версии окончателно се прехвърля на други разработчици и друг сайт - http://fireclipse.xucia.com (където се помещава проектът Fireclipse). Там пък в Downloads секцията ни чака Firebug 1.1beta10 - с малко бъг-фиксове и съпорт за FF3.

- С Web Developer ситуацията е малко по-различна - главният разработчик Chris Pederick твърди, че работи активно над нова версия, която ще се поддържа и от FF3 - но все още има бъгове, които изчиства, за да е изцяло работещ extension-ът. В това време обаче общността не спи - Jefim Borissov (вероятно руснак?) е пуснал своя версия, която работи и под FF3.

петък, 8 февруари 2008 г.

How to Code HTML Email Newsletters

По темата за HTML мейлите, вече по по-техническата част - Tim Slavin събира на едно място основните препоръки за изграждането на HTML мейли, които да се показват универсално за различните мейл клиенти и уеб пощенски интерфейси. Статията е от 2006 г. - още в зората на Gmail - но нещата към днешна дата са общо взето на същото ниво. За табличния layout, възможностите за използване на стилове (CSS), слабостите във възприемане на дадени HTML/CSS елементи.. Ценен е и списъкът с линкове към други статии, разглеждащи по-надълбоко различни моменти, в края. Все пак нищо чудно да има и достатъчно количество по-актуални или просто актуализирани такива към днешния момент - началото на 2008 г.

>> "How to Code HTML Email Newsletters", Tim Slavin, 16.06.2006, @SitePoint

четвъртък, 7 февруари 2008 г.

The Rules of Digital Engagement

В днешно време все по-голяма част от работата ни налага общуване онлайн - дали през email-и или форма на instant messaging - този тип комуникация е налице. Тя пък от своя страна носи своите особености и за да е наистина ползотворна, има не малко неща, с които трябва да се съобразява.
Jonathan Follett ги разлежда в една приятна за четене статия, публикувана в "A List Apart".

>> "The Rules of Digital Engagement", Jonathan Follett, 05.02.2008, @A List Apart

The Principles of Beautiful HTML Email

Една статия на Mathew Patterson в SitePoint с основни идеи и насоки за HTML мейлите - как да намерят по-лесно целта до потребителите - серия от по-скоро маркетингови съвети върху основни детайли (въпреки че заглавието насочва в малко по-друга посока). Много от тях са достатъчно познати, разбира се. Но може би по-ценното в статията са полезните препратки към вече по-специфична и трикова информация - полезни инструменти, визуални примери, наръчник на поддържането на CSS за различни email клиенти, връзки към проекта за стандартизация на HTML мейли, и други свързани с темата статии.

>> "The Principles of Beautiful HTML Email", Mathew Patterson, 30.01.2008, @SitePoint

вторник, 5 февруари 2008 г.

Unblocking Adblock

James Edwards споделя своята игра как блокира AdBlock extention-а на Firefox - блокировача на банери. Целта разбира се е преодоляване ефекта на AdBlock - само с малко javascript и разбиране. А резултатът от целта - че горките потребители, ползващи AdBlock, се озовават в ситуация да виждат пред себе си уж блокираните гадини - лошите банери. Всичко това приложено на страницата на SitePoint - все пак временно, за около седмица - с цел споделяне на полезен опит.

>> "Unblocking Adblock", James Edwards, 05.02.2008, @SitePoint

Step #0 (Intro)

Една идея, която упорито ме преследва от сума ти време и все така упорито не иска и не иска да ме остави да си продължа пътя без нея - нещо като дневник на интересни статии, на които попадам онлайн.

Вероятно на първо време основно ще вмъквам интересно съдържание, свързано с web development и въобще развитието на тая пуста твар The Web (a.k.a. Интернет /с главно "И"/, the net, world wide web, мрежата - ако се сетя още, мога и да добавя после). Пък после - ударил ме мокър парцал - всичко може да ми хрумне. Някак си не искам да "цапам" LifeCircle (вечният RC, и аз не знам защо) с такива неща. Всъщност знам; но не искам да кажа. И друг знае, но може да не допуска. И трети би предположил.. а сигурно и още.
Ааа, това за какво знам беше насочено не към RC-то, както някой би могъл да предположи горе. А за "цапането".

Ще видим след време..

Всичко тече.. А мрежата още повече.