"A List Apart" #257 е посветен на темата Ruby on Rails - с насоченост към незапознатите с Ruby и Rails - програмисти от други езици и платформи, дизайнери, etc.
И въпреки основната идея за framework-а, "Getting Started with Ruby on Rails" на Dan Benjamin не ми дойде никак привличащо - може би заради подхода и начина на поднасяне - за един уеб дизайнер / front-end developer може би представянето би било ок.
Затова пък "Creating More Using Less Effort with Ruby on Rails" на Michael Slater изпълни целта си - да успокоя дишането и да затвърдя представата си за Rails по един смислен начин. Затова и това второ заглавие го оставям и като заглавие на поста.
>> "Getting Started with Ruby on Rails", Dan Benjamin, 22.04.2008, @A List Apart
>> "Creating More Using Less Effort with Ruby on Rails", Michael Slater, 22.04.2008, @A List Apart
понеделник, 28 април 2008 г.
Creating More Using Less Effort with Ruby on Rails
Етикети: programming, ruby
събота, 26 април 2008 г.
CSS Gradients, Transforms, Animations, and Masks
Интересни нови CSS възможности анонсира WebKit (използван като rendering engine в браузъра Safari и версията за iPhone) - до няколко месеца се очаква те да влезнат и в използващите WebKit браузъри. CSS Gradients, CSS Transforms, CSS Transitions, CSS Masks - определено интересни добавки за всеки уеб дизайнер, които са в състояние да провокират много идеи.
Разбира се, първите реакции не спестяват връщането 10 години назад в борбата между Microsoft и Netscape с въвеждане на множество специфични само за техните си браузъри функционалности в HTML. И все пак - някои от идеите на WebKit имат място и в уеб стандартите и бъдеща имплементация във всички най-използвани браузъри.
>> "CSS Gradients, Transforms, Animations, and Masks", Kevin Yank, 25.04.2008, @SitePoint Blogs
Етикети: browsers, css, programming
събота, 19 април 2008 г.
The 2008 Gmail Appeal
Email Standarts Project е проект, целящ да се постигне стандартизиране на уеб поддръжката и accessibility в различните e-mail клиенти - хаосът, който стряска уеб дизайнерите на сън. А този хаос е пълен - дори сред най-използваните пощенски услуги, като тази на Google - Gmail. Статусът на Gmail пред погледа на стандартизиращия проект е доста отчайващ - стиловете, включвани през html header-а на писмото, напълно се игнорират; освен това автоматично се чистят id и class атрибутите на html елементите, а inline стиловете са силно ограничени.
Ситуацията е родила една видео форма на призив към разработчиците на Gmail, която е способна да породи състрадание към уеб дизайнерите на HTML мейли във всеки. "И дизайнерите са хора", "Вие можете да им дадете шанс"..
И резултат явно е имало много скоро след това - ефектът на изкривените от ужас дизайнерски физиономии от видеото е достигнал до екипа на Gmail - вероятно има място за продължение..
>> "The 2008 Gmail Appeal", @email standarts project
Accessible Data Visualization with Web Standards
Визуализацията на данните намира различни измерения онлайн в днешно време. Ефектна такава, представяща вграждане на диаграми в навигация, може да бъде постигната и на базата на уеб стандарти като HTML и CSS, и то запазвайки семантичната цялост на данните, така че те да бъдат достъпни и дори без поддръжка на CSS - Wilson Miner представя прости техники за постигане на това в статия за "A List Apart".
За какви резултати става дума - хвърлете поглед на страницата, събрала трите резултатни chart-ове от tutorial-а.
Tricky!
>> "Accessible Data Visualization with Web Standards", Wilson Miner, 08.04.2008, @A List Apart
Етикети: css, programming
Tomorrow's CSS Today: 8 Techniques They Don't Want You To Know
Все по нови advanced CSS features (CSS 2.1, CSS 3) навлизат в новите версии на уеб браузърите, а оттам и засилват актуалността си. През цялото време стои проблемът, обаче, за неподдържането им от по-стари, но все още доста използвани браузъри (като IE6, например).
Но има CSS техники, които имат значително покритие и полезност, а използването им спрямо неподдържащи ги браузъри няма отрицателен ефект върху потребителя - няколко такива разглежда Tim Wright в статия за SitePoint:
- Attribute selectors
- Child selector
- :first-child pseudo-class
- :first-line pseudo-element
- :first-letter pseudo-element
- Multi-column layout
- Border Radius
- :target
>> "Tomorrow's CSS Today: 8 Techniques They Don't Want You To Know", Tim Wright, 09.04.2008, @SitePoint
Етикети: css, programming
Location-based publishing and services
Още един поглед към гео-координатите и вграждането им на най-различни места - уеб сайтове, обикновен текст, microblogging, фотографии и фото web-services - все по-навлизащи и намиращи своето място. Една интересна статия, разглеждаща различните формати за съхраннение на гео-координати в различни среди, и предоставяща огромен набор от полезни линкове - за който има или придобие интерес четейки. За HTML Meta таговете, EXIF данните връху фотографиите, GPX, геотагването, Location Nanoformat-а при микроблогването, geo микроформатите в HTML и различните им разновидности и комбинации.. И "The Future of GEO". Enjoy!
>> "Location-based publishing and services", Premasagar, 17.04.2008, @Dev.Opera
Етикети: microformats
неделя, 13 април 2008 г.
Take Control of Your Maps
Google Maps са се наложили като дълбока асоциация при споменаването на онлайн географски карти, като че. Но се оказва, че има и Open Source решения, върху които може да се изградят такива карти, и в същото време да са много по-управляеми във всяко едно отношение. В статия в последния брой на "A List Apart" (08.04.2008) Paul Smith хвърля поглед към какви възможности има в това отношение - и на база собствения опит с такива. За т.нар. Map Stack, мястото на всеки един слой от него в едно приложение с онлайн географски карти, наличните open source решения за всяко едно от въпросните.. - интересна статия.
>> "Take Control of Your Maps", Paul Smith, 08.04.2008, @A List Apart
P.S. А ето че благодарение на тази статията открих проекта OpenStreetMap ("The Free Wiki World Map") - нещо като свободно wiki, само че на географски карти. И се оказва, че София я има съвсем подробно описана там. Enjoy!
Етикети: APIs, open source, programming
неделя, 6 април 2008 г.
The Web Beyond the Desktop
Развитието на технологиите и все по-разнообразните начини за достъпване на web поставят нови нужди и предизвикателства по отношение на представянето на уеб сайтовете. Едно по-различно мислене е нужно за изграждането на достъпни през различни устройства сайтове; а може би и нови уеб елементи за потребителския интерфейс. Предизвикателството, поведено от мобилните телефони и iPhone-ите, насочва към доста размисъл.
Една интересна статия на Dave Shea, стъпила върху презентацията му с John Allsopp от конференцията Web Directions North през юнуари 2008 - "Where's Your Web At?".
>> "The Web Beyond the Desktop", Dave Shea, 01.04.2008, @Digital Web Magazine
Етикети: mobile web
петък, 4 април 2008 г.
New Graphing Options: By Week and By Month
Нови feature-и са вкарали от Google в особено полезния си инструмент за анализ на трафика в сайтовете Analytics - възможност за разглеждане графиките с избор на единица да е седмица или месец. Доста полезна опция за анализ на развитието на един сайт - good job!
>> "New Graphing Options: By Week and By Month", Jeff Gillis, Google Analytics Team, 03.04.2008, @Google Analytics Blog
Етикети: Google Analytics
четвъртък, 3 април 2008 г.
CSS Compatibility and Internet Explorer
Една схема на поддържането на CSS стандартите в различните версии на браузъра Internet Explorer - от 5.0 до предстоящата версия 8 - публикувана в MSDN Library от Microsoft.
>> "CSS Compatibility and Internet Explorer", @MSDN Library
Етикети: browsers, css, web standarts